Wszystkie opracowania i statystyki związane z rynkiem nieruchomości dobitnie pokazują, że Polacy coraz chętniej przeprowadzają się pod miasta lub na ich obrzeża. Wynika to przede wszystkim z faktu, że niewielkie mieszkania w centrach miast są atrakcyjne wyłącznie na początkowym etapie życia (między innymi dla studentów czy młodych małżeństw) zaś w późniejszym okresie znacznie większa wagę przywiązuje się do przestrzeni, spokoju i wygody mieszkania. Z jakich materiałów warto postawić swój dom? Warto zabrać się za budowę samodzielnie czy skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez deweloperów?

Samodzielnie czy przez dewelopera?

Zanim przejdziemy do rozważań materiałowych warto skupić się na tym, że wybierając dom od dewelopera niejako jesteśmy skazani na jego rozwiązania. Co prawda również w takim przypadku mamy pewną dozę dowolności obejmującą chociażby możliwość aranżacji wnętrza budynku, to jednak w większości przypadków bryła, rozmieszczenie okien czy kolorystyka ścian jest już narzucona. Podobnie wygląda to z zastosowanymi materiałami budowlanymi.
Znacznie większe pole do popisu zyskujemy w przypadku samodzielnej budowy domu, jednak warto pamiętać o tym, że przeważnie wiąże się to z większym nakładem pracy własnej – między innymi z poszukiwaniem odpowiednich ekip remontowo-budowlanych.

Materiały budowlane

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu podstawowym materiałem budowlanym wykorzystywanym przy budowie domów była cegła. Dzisiaj stosuje się znacznie nowocześniejsze materiały oferujące nie tylko większą wytrzymałość (zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i obciążenia statyczne), ale również lepszą izolację cieplną. Sprzedaż materiałów budowlanych prowadzi dzisiaj wiele punktów – decydując się na samodzielne postawienie domu powinniśmy jednak unikać popularnych marketów budowlanych. Produkty są tam co prawda łatwo dostępne, jednak przy większych zakupach nie znajduje to finansowego uzasadnienia!

Podsumowując, kupując materiały budowlane warto postawić na mniejsze składy budowlane, które mogą zaoferować nam znacznie korzystniejsze warunki finansowe. Jednocześnie warto rozsądnie wybrać technologię budowlaną, z której będziemy chcieli skorzystać. Dom z betonu nie zawsze ma swoje uzasadnienie!