Kosztorys budowlany, to niezbędny dokument przy każdej budowie. Bez znaczenia na jak dużą skalę budujecie. Być może chcecie mieć mały domek, garaż, schowek, a może okazałą rezydencję, na którą z zazdrością spojrzą sąsiedzi. Nie pozwólcie, aby źle obliczone koszta zniszczyły wasze marzenia.

Usługa kosztorysowania

Kosztorys budowlany polega na dokładnym obliczeniu inwestycji. Powstaje na podstawie zebranych wymiarów, ilości potrzebnych materiałów budowlanych, metod pracy. Może przybierać różną formę, jak i zakres szczegółowości.  Wszystko zależy od indywidualnych zasad współpracy między inwestorem, a wykonawcą.

4 typy kosztorysów:

  1. Kosztorys wstępny – to początkowa faza, która określa potencjalne wydatki oraz możliwości inwestora. Na tym etapie dobiera się jakość materiałów, ilość, określa się projekt, tak aby był on zgodny z funduszami.
  2. Kosztorys inwestorski – po wstępnym kosztorysie przychodzi czas na szczegółowe wyliczenia. Na tym etapie inwestor podejmuje ostateczną decyzje o budowie. Posiadając precyzyjne wyliczenia jest bowiem wstanie zadecydować o tym czy starczy mu środków finansowych na ukończenie inwestycji.
  3. Kosztorys ofertowy – kosztorys ofertowy jest konieczny do tego, aby wykonawca mógł wystartować w przetargu.
  4. Kosztorys powykonawczy – w tym kosztorysie uwzględnia się wzrost cen robocizny oraz materiałów budowlanych. Tworząc ten kosztorys można uzyskać informacje o już poniesionych wydatkach oraz kwocie jaka została na pozostałe prace budowlane.

Kosztorys budowlany zawiera:

  • koszty wykonania projektu
  • opłaty związane z formalnościami
  • ceny związane z tworzeniem konstrukcji budowli
  • ceny stolarki wewnętrznej
  • ceny związane z wykończeniem budynku wewnątrz

W oparciu o stworzony kosztorys budowlany można przystąpić do stworzenia harmonogramu prac, Harmonogram prac to również niezbędna część budowy. Pozwala określić konkretną pracę w czasie, a tym samym zaplanować kolejne następujące po sobie. Wszystko po to, aby budowa była ukończona w założonym terminie i oddana do użytkowania.

Kosztorys budowlany w efekcie końcowym pozwala na precyzyjne określenie całego kosztu budowy.