Mieszkanie od dewelopera czy warto? Zakup własnego mieszkania jest niemal zawsze emocjonującym wydarzeniem. Często decydujemy się tym samym na pierwsza propozycję dewelopera kuszeni jego słowami i ofertami. Na co powinniśmy uważać? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze własnego mieszkania?

Zakup mieszkania to w większości przypadków zakup na lata. Pomijając tutaj fakt coraz częstszego wiązania się kredytami na przynajmniej 30-40 lat, warto mieć na uwadze, że rzadko kiedy wymienia się urządzone mieszkanie. Jest to związane najczęściej ze zmianą miejsca pracy czy też sytuacji rodzinnej, jednak przeważnie nie następuje to od razu po zwiększeniu potrzeb (również ze względów finansowych). Z tego też powodu wybierając mieszkanie warto mieć na uwadze już przyszłe potrzeby, a nie jedynie aktualne! Co to oznacza?

Jakie potrzeby mieszkaniowe?

Pomimo tego, że aktualnie wystarczyłaby nam niewielka kawalerka, to warto myśleć przyszłościowo. Może za kilka lat pojawią się dzieci i warto już teraz przewidzieć dla nich odpowiednią przestrzeń? Może planujemy zakup dodatkowego samochodu i przydałyby się dwa miejsca postojowe w garażu podziemnym?

Myśleć o odsprzedaży?

Decydując się na mieszkanie od dewelopera warto mieć również na uwadze późniejszą możliwość jego odsprzedaży na rynku wtórnym, jak i możliwość jego wynajęcia. Jest to o tyle istotne, że przy zmianie sytuacji życiowej takie mieszkanie może stanowić źródło pasywnego dochodu (przy wynajmie) bądź być częścią kapitału przy zamianie na większe mieszkanie (sprzedaż).

Podsumowując, decydując się na mieszkanie od dewelopera nie można patrzeć wyłącznie przez pryzmat obecnych oczekiwań. Za każdym razem powinniśmy patrzeć przyszłościowo decydując się na pewien kompromis pomiędzy lokalizacją danego mieszkania, jego standardem, metrażem, a naszymi możliwościami finansowymi. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie konkretnego mieszkania warto odwiedzić przynajmniej kilku różnych deweloperów i dokładnie zapoznać się z ich propozycjami, aby wybrać tą najlepszą i dopasowaną do naszych rzeczywistych potrzeb.