Materiały wykorzystane przy budowie domu jednorodzinnego mają bardzo duży wpływ na późniejszy komfort mieszkańców oraz na obniżenie kosztów eksploatacji. Warto przy tym pamiętać, że przed podjęciem decyzji o ich wyborze warto dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku, gdyż raz powinny służyć nam jeszcze przez wiele lat. Jednym z dylematów przed którymi staje każdy inwestor są okna. Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Materiał

Pierwszą rzeczą jest z pewnością materiał, z którego wykonane są okna. Musimy pamiętać, że czym innym cechują się te wykonane z materiału PCV, a czym innym drewniane lub aluminiowe. Kwestie estetyczne są oczywiście niezwykle istotne, ale to nie jedyny aspekt na który warto zwrócić uwagę. Okna PCV z pewnością kusić będą atrakcyjną ceną, lecz jeśli zwracamy uwagę na kwestie przepuszczalności powietrza oraz izolacji ciepła to okna drewniane wydawać się będą rozsądniejszym wyborem. Zdaniem niektórych te ostatnie prezentują się także lepiej, lecz o gustach dyskutować nie ma sensu. Zaprzeczyć nie można jednak, że drewno nie izoluje ciepła, przez co wyższy wydatek może przełożyć się na niższe koszty ogrzewania domu. Aby jednak okna drewniane służyły nam latami trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiednią konserwację. Czy coś może być jeszcze lepszym wyborem niż drewno? Liczne pracownie architektoniczne polecają produkty, które w swojej konstrukcji korzystają także z elementów aluminiowych

Warto zwrócić uwagę na…

Warto zwrócić także uwagę na takie elementy jak współczynnik przenikalności cieplnej Uw (czym niższa jego wartość, tym mniej energii cieplnej tracimy) oraz poziom izolacji akustycznej okien Rw (chyba każdemu zależy, by odgłosy z zewnątrz nie zakłócały domowego spokoju). Istotne są także detale – warto zwrócić uwagę na takie elementy jak klamki czy zabezpieczenia antywłamaniowe. Kolor, mimo iż nie przekłada się na funkcjonalność, także jest niezwykle istotny przy dokonywaniu wyboru, na szczęście większość producentów ma pod tym względem przygotowaną szeroką ofertę. Jest w czym wybierać, pamiętajmy jednak by robić to mądrze.