Pokrycia dachowe co warto wiedzieć? Pomimo tego, że pokrycie dachowe jest często nieodłączną częścią danego projektu domu przewidzianą przez architekta, to już na etapie wybierania konkretnego projektu domu jednorodzinnego warto przyjrzeć się temu elementowi. Co powinniśmy wiedzieć o pokryciach dachowych? Czy zawsze możemy zastosować każde pokrycie dachowe?

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że wybór danego rodzaju pokrycia dachowego uzależniony jest często nie tylko do danego projektu architektonicznego, ale również od warunków miejscowych – zwłaszcza od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który może przewidywać nie tylko konkretną kolorystykę dachu, ale również stopień jego spadu czy rodzaj materiału stanowiącego pokrycie dachowe. Zastosowanie niewłaściwego materiału może skończyć się interwencja Inspektora Budowlanego i koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wymianą całego dachu.

Rodzaje pokryć dachowych

Najpopularniejszym rodzajem dachu jest oczywiście dachówka ceramiczna, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu uchodziła za symbol luksusu. Dzisiaj bardzo podobne parametry można uzyskać wykorzystując znacznie tańsze rozwiązania, jak chociażby blachodachówkę czy dachówkę cementową.

Sposób montaży jest ważny!

Pokrycia dachowe co warto wiedzieć jeszcze

Niezależnie jednak od wybranego rodzaju pokrycia dachowego powinniśmy zwrócić szczególna uwagę na sposób jego położeni i montażu. Niefachowo wykonana praca może skutkować powstawaniem nie tylko mostków termicznych powodujących uchodzenie ciepła z domu, ale również dostawaniem się wody pod warstwę dachu, a tym samym zalaniem izolacji i utratą przez nią swoich właściwości cieplnych. W skrajnych wypadkach nieszczelności dachu możemy obserwować we wnętrzu pomieszczeń!

Z tego też powodu usługi dekarskie powinniśmy zlecać wyłącznie profesjonalnym firmą, które posiadając odpowiednie doświadczenie nie tylko szybko i fachowo pokryją nasz dach, ale również dadzą na swoją prace odpowiednią gwarancję jakości. Pamiętajmy, na dachu nie warto oszczędzać, gdyż może to skutkować poważnymi problemami w późniejszym czasie!