Przydomowa oczyszczalnia ścieków czy warto? Pomimo tego, że niemal na każdym kroku coraz powszechniej porusza się kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska, to niestety wciąż nasze rozeznanie w tych tematach jest znikome. Jednym z wciąż niedocenianych rozwiązań ekologicznych jest stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast tradycyjnego szamba. Z czym się to jednak wiąże i jakie są zalety takiej oczyszczalni ścieków?

Już na samym początku warty wyraźnie zaznaczyć, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest alternatywą dla tradycyjnego szamba i w tym kontekście powinna być rozpatrywana. Jeżeli nasza działka ma podłączenie do systemu kanalizacji, to raczej nie ma większego sensu (także finansowego) stosowanie tego typu rozwiązań.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z kilku elementów mających na celu odprowadzenie czystych „ścieków”. Tym samym możemy wyróżnić takie elementy, jak chociażby osadnik gnilny, reaktor biologiczny czy drenaż rozsączający. Tym samym ścieki przechodzą przez wieloetapowy proces oczyszczania powodujący, że finalne odprowadzenie ich do wody gruntowej w żaden sposób nie degraduje środowiska.

Zalety przydomowej oczyszczalni?

Jakie są jednak zalety przydomowej oczyszczalni ścieków? Pomimo wyższej ceny w zakupie i montażu w stosunku do tradycyjnego szamba, montaż i wykorzystanie przydomowej oczyszczalni to istotne oszczędności dla domowego budżetu przez wiele lat. Tego typu oczyszczalnie są nie tylko w większości przypadków bezobsługowe, ale również nie wymagają w żaden sposób wybierania nieczystości, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego szamba. Tym samym nie tylko unikamy comiesięcznych kosztów, ale również nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemny zapach podczas opróżniania zbiornika czy nawet na problemy związane z wybijającym szambem.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to również ekologiczne podejście i możliwość postawienia budynku wszędzie tam, gdzie nie jest i nie ma planów doprowadzenia kanalizacji!