Usuwanie eternity czy warto?. Po co, dlaczego i kto to może zrobić?

Usuwanie eternitu kojarzy się głównie z dachem, a to za sprawą tego, że właśnie na pokryciach dachowych jest najczęściej spotykany. Jednak nie jest to jedyne miejsce.

Eternit zyskał popularność i uznanie ponieważ jest bardzo odporny. Jest trwały wobec czynników zewnętrznych, pogodowych i mechanicznych. Co więcej jest bardzo wytrzymały na ogień, wodę, a nawet ścieki i zanieczyszczenia. Dodatkowo nie jest drogi.

Eternit to tak naprawdę uproszczona nazwa azbestowo-cementowych materiałów budowlanych.

Mimo wielu zalet nastał koniec epoki eternitu. Dlatego konieczne jest rozejrzenie się za usługami, które pomogą pozbyć się niechcianych elementów z domu i firmy.

Usuwanie eternitu z:

  • rur
  • dachów
  • elewacji
  • piwnic
  • strychów
  • elementów przeciwpożarowych

Stosowanie eternitu jest już zakazane w wielu rozwiniętych państwach. Natomiast tam, gdzie już jest koniecznie trzeba go usunąć.

Jak pokazały najnowsze badania azbest jest szkodliwy. Ma bezpośredni wpływ na organizm i  negatywnie wpływa na stan zdrowia.

Usuwanie eternitu – Bezpieczeństwo

Należy zdawać sobie sprawę, że eternit jest do tego stopnia szkodliwy, że musi być usuwany przez profesjonalne i wyspecjalizowane firmy usługowe. Jest zagrożeniem dla pracowników i dla środowiska.

Zachowanie najwyższych środków ochronnych jest koniecznością. Podczas prac należy korzystać ze ściśle określonych wytycznych. Praca powinna odbywać się przy pomocy odpowiednich narzędzi. Pracownicy muszą posiadać wiedzę jak wykonać pracę oraz mieć świadomość zagrożenia. Powinni korzystać z środków ochronnych, mieć odpowiedni strój i zabezpieczenia. Co więcej cała prac musi przebiegać, tak aby nie zagrażać środowisku. Przy braku właściwej ostrożności może dojść do skażenia środowiska.

Pokrycia cementowo-azbestowe muszą być składowane jako materiały niebezpieczne.

 

Zatem zasięgnijcie informacji u znajomych i rodziny, może mają dane kontaktowe do firmy usuwającej azbest. Jeśli nie, poszukajcie firmy w internecie. Usuwając eternit chronicie zdrowie swoje i rodziny oraz dbacie o środowisko naturalne.